Szukaj
Subskrypcja
Reklama w serwisie
Kontakt
Strona główna Wiadomości Inspiracje Tematy Raporty E-book Szkolenia
Wiadomości
 

FoodCare i Maspex spotkają się w sądzie na rozprawie o plagiat

Kategoria: Prawo | Autor: | Data: 16 listopada 2016
Słowa kluczowe: foodcare, grupą maspex, frugo, tymbark, life active


Firma FoodCare poinformowała o rozpoczęciu postępowania sądowego przeciw Maspexowi. Ma ono dotyczyć marek Frugo oraz Life. Zdaniem FoodCare napój konkurenta „wykorzystuje pomysły objęte ochroną prawa autorskiego”.


W 1996 r. na rynku pojawiło się Frugo (Alima Gerber). Nowością była oryginalna forma reklamy, adresowana do określonej grupy konsumentów, do której zaliczała się przede wszystkim młodzież.

Marka zniknęła z rynku na prawie 10 lat, aby wrócić w 2011 r. do sprzedaży już jako należąca do spółki FoodCare.

W 2003 r. – w czasie, kiedy marka Frugo była nieobecna na rynku – Maspex wprowadził pod marką Tymbark napój Life Active. Pierwotnie na etykiecie każdego napoju znajdował się owoc cytrusowy.Materiały dostarczone przez firmę FoodCare

FoodCare podkreśla, że po powrocie na rynek Frugo konkurent poddał markę Life Active całkowitemu rebrandingowi. Nowa wersja Life pojawiła się w 2012 r. Zaczęto operować kolorami dla oznaczenia smaku dominującego, jak w przypadku Frugo. Zmieniono wygląd butelki, zakrętki, etykiety. Jak argumentuje FoodCare, nowy Life stał się praktycznie identyczny jak Frugo. 


Materiały dostarczone przez firmę FoodCareMateriały dostarczone przez firmę FoodCare

Podobieństwo nie kończyło się na wyglądzie produktu – tłumaczy dalej FoodCare. Jak twierdzi, Grupa Maspex przejęła całą nabytą przez niego wcześniej koncepcję reklamową. Doprowadziło to do sytuacji, w której konsumenci mogli zostać wprowadzeni w błąd produktem przypominającym Frugo, a także reklamowanym w bardzo podobny sposób.


Materiały dostarczone przez firmę FoodCareMateriały dostarczone przez firmę FoodCare

FoodCare postanowił walczyć o ochronę produktu, tłumacząc, że „wykorzystywanie pomysłów objętych ochroną prawa autorskiego w sposób tak jednoznaczny budzi wątpliwości w kwestii legalności i stanowi niemalże żerowanie na dobrej opinii marki”. Tego właśnie według spółki FoodCare dopuściła się firma Maspex.

Chociaż Life został wycofany ze sprzedaży, sprawa ma być ostrzeżeniem dla innych naśladowców – podsumowuje FoodCare. Strony spotkają się niebawem w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Do sprawy odniósł się Maspex:

Żaden pozew w tej sprawie nie został nam doręczony. Zresztą sytuacja jest całkowicie dla nas niezrozumiała – sprawa dotyczy 2012 r. i napojów Life, których nie ma już na rynku od kilku lat. Ponadto w 2013 r. firma FoodCare zgłosiła przecież już tę sprawę do Prokuratury, ale została ona dawno umorzona, ponieważ nie dopatrzono się żadnego naruszenia prawa z naszej strony.

Wprowadzenie na rynek napojów Life poprzedzone było badaniem konsumenckim, które zawsze wskazuje najbardziej trafnie preferencje i gusta konsumentów danej kategorii produktu. W tym przypadku kategoria produktu zdeterminowała jego wygląd oraz treść i charakter kampanii reklamowej. Zresztą podobnie jest w wielu grupach produktowych.

Napoje wykorzystywały kod kolorystyczny odzwierciedlający barwę napoju, poprzez co odróżniały się od pozostałych marek w naszym portfolio – można powiedzieć uzupełniały naszą ofertę. Sama kampania oparta była – co naturalne w tej sytuacji – na kodzie kolorystycznym oraz wykorzystywała istniejące w mowie potocznej hasła nawiązujące do nazw kolorów.

Robiła to w sposób humorystyczny i momentami dyskusyjny – ale ludzie młodzi to lubią. Kampania prowadzona była wyłącznie w Internecie, niskobudżetowa, kierowana do wąskiej grupy odbiorców. Dodatkowo z kampanią wystartowaliśmy wcześniej, dlatego nie może być mowy o jakimkolwiek kopiowaniu przez nas koncepcji kampanii firmy FoodCare.

Ponadto spółka FoodCare nigdy wcześniej nie prowadziła tego typu działań dla swojego produktu, który bazowałby na podobnym pomyśle kreatywnym. Nie przypominam sobie również, aby kiedykolwiek Frugo w przeszłości miało taką kampanię.

Dorota Liszka, manager ds. komunikacji korporacyjnej firmy Maspex

***
Zobacz również komunikaty z 2012 r.:


Komentarze do artykułu dodaj komentarz
nie ma jeszcze komentarzy


Aby otrzymać dostęp do komentowania

proszę się zalogować

Wystarczy wpisać w poniższe pole adres e-mail, na który otrzymują Państwo biuletyn, i przycisnąć Dalej.

 

Nowi użytkownicy mogą uzyskać mozliwość komentowania artykułów, zamawiając subskrypcję naszego e-biuletynu.


 


 
 
 
 
 
 
 
 
Ostatnie komentarze
 
 
Oferty pracy Nowa!
Edukacja marketingowa
Ludzie
Firmy
Przetargi
 
 
Kategorie
Advertainment
Ambient media
Badania marketingowe
Biblioteczka
Design
E-mail marketing
Experiential marketing
Felieton
Handel detaliczny
Kampanie reklamowe
Kampanie społeczne
Konkursy reklamowe
Marketing bezpośredni
Marketing internetowy
Marketing młodzieżowy
Marketing mobilny
Marketing partyzancki
Marketing polityczny i miejsc
Marketing relacji
Marketing społecznościowy
Marketing szeptany
Marketing wirusowy
Media
Obsługa klienta
Prawo
Programy lojalnościowe i CRM
Promocje sprzedaży
Public relations
Reklama zewnętrzna
Shockvertising
Trendy
Zarządzanie marką
Zbędnik
 
Archiwum
Inspiracje:
nr 631 (19.06)
wszystkie wydania
Tematy:
nr 619 (21.06)
wszystkie wydania
 
 
 
Partnerzy:

Strona główna
Wiadomości
Inspiracje
Tematy
Raporty
Subskrypcja
Wyszukiwarka
Oferty pracy
Edukacja marketingowa
Kontakt z redakcją
Reklama w serwisie
Przyślij informację / artykuł
Partnerzy
Ochrona prywatności
YouTube
Facebook
Issuu
RSS
Copyright 2010 Pallad Media SC
 0.13114595413208